Fiksuoti ortodontiniai aparatai
Vyresniame amžiuje, arba sudėtingesnių anomalijų atvejais nuimamais plokšteliniais aparatais negaunamas norimas efektas, todėl gydymas atliekamas fiksuotais ortodontiniais aparatais — kabėmis (pacientai paprastai juos vadina breketais).
Breketai (dantų kabės) paprastai gaminami iš metalo, kad būtų itin tvirti, tačiau gali būti naudojamos ir kitos medžiagos (pvz. plastikas ar keramika). Pasaulyje yra labai daug kompanijų, gaminančių breketus, todėl breketai gali būti įvairiausių rūšių; jie skiriasi dydžiu, savo išvaizda, chemine sandara, lanko fiksacijos būdais, kaina ir kitomis savybėmis. Ypač mažus dantis turintiems pacientams galime pasiūlyti klijuoti mažesnius (vadinamus „mini“) breketus. Pasaulyje plintant alergijai nikeliui, kai kurie gamintojai keičia metalo lydinio, iš kurio gaminami breketai, sudedamąsias dalis, visiškai atsisakydami nikelio, todėl jau galime pasiūlyti ortodontinį gydymą atlikti ir nikeliui alergiškiems pacientams. Populiarėja gydymas su beligatūrinėmis breketų sistemomis, nes šių breketų dėka apsilankymai pas ortodontą gali būti retesni, kartais ir gydymas trumpesnis.
Breketo (dantų kabių) funkcija: tvirtai ir specialioje vietoje laikyti veiklųjį lanką ant dantų. Specialių klijų pagalba breketai (dantų kabės) yra klijuojami ant dantų, o juos jungiančios ortodontinės vielos judina dantis. Ortodontinio gydymo metu dantų judesys yra pasiekiamas persitvarkant kauliniam audiniui aplinkui. Šio proceso metu aktyvuojamos ir specialios organizmo imuninės sistemos ląstelės, vyksta uždegiminės reakcijos, dėl to skausmas tampa ortodontinio gydymo breketais palydovu. Skausmingo gydymo nenori niekas. Skausmo intensyvumas ir trukmė priklauso ne tik nuo organizmo individualių ypatybių, bet ir nuo aktyviojo lanko bei breketų savybių. Todėl mūsų klinikoje dirbama tik su tokiais veikliaisiais ortodontiniais lankais, kurie sukuria mažesnę jėgą, tuo pačiu sukeldami mažiau skausmo pacientui.
Gydymas breketais (dantų kabėmis) yra ilgas ir sudėtingas. Jo metu pasunkėja dantų valymas, todėl yra būtina itin kruopšti burnos ertmės higiena. Prieš breketų sistemos fiksaciją gali prireikti ir papildomų procedūrų: burnos ertmės higienos, išgydyti visus dantis. Kartais, trūkstant žandikauliuose vietos, būtina atlikti žandikaulio plėtimą, dantų distalizaciją arba net pašalinti kai kuriuos dantis, kad likusius būtų galima ištiesinti. Žandikaulių plėtimas ir dantų distalizacija suaugusiame amžiuje yra atliekama tik neišimamomis priemonėmis: gomuriniais lankais, greito plėtimo sraigtais. Kartais kaip papildoma atrama yra naudojami specialūs ortodontiniai mikroimplantai.
Breketų sistemų pagalba yra ištiesinamas bet kokios rūšies dantų kreivumas, bet kokiame amžiuje, svarbiausia, kad dantų ir periodonto apie juos būklė leistų naudoti ortodontinę jėgą. Be breketų sistemų nebūtų įmanoma išgydyti tokios sunkios patologijos kaip dantų retencija, kai dėl sutrikusios danties užuomazgos padėties kaule jis negali išdygti arba dygdamas patologiškai „nutirpdo“ šalia esančių dantų šaknis.
Estetinė ortodontija
Nors ortodontinis gydymas breketais vis labiau plinta, „metalinė“ šypsena visuomenėje nebesukelia nuostabos, visada yra pacientų, norinčių, kad breketai taptų nematomi. Šiandien rinkoje yra didelis pasirinkimas mažiau pastebimų breketų. Gydytojai juos kruopščiai renkasi pagal funkcionalumą, išvaizdą, tvirtumą ir kitas savybes.
Visos ortodontinių gaminiais prekiaujančios kompanijos nuolat tobulina savo gaminius. Populiarūs jų gaminiai — plastikiniai breketai dažnai turi metalinę darbinę dalį, todėl užtikrina normalų gydymo laiką (metalinio lanko ir plastmasės kontakto vietose atsiranda papildoma trintis, trukdanti dantų judesiams), tačiau pastarieji nepasižymi tvirtumu bei spalvos stabilumu.
Keramikiniai breketai yra estetiški, nenusidėvi ir nekeičia spalvos, tačiau yra brangesni. Populiarūs rinkoje ir skaidrūs breketai (safyriniai breketai). Jie pagaminti iš monokristalinio dirbtinio safyro, itin švelniai užapvalintais kraštais, tad nesukelia pradinio gleivinės diskomforto juos užklijavus.
Liežuviniai breketai
Dabartiniais laikais dantų tiesinimas bei sąkandžio gydymas yra labai populiarus ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų amžiuje. Pacientai vis dažniau ryžtasi gydytis breketų sistema, nes gerėjant visuomenės švietimui, žmonės supranta, jog sąkandžio problemos sukuria ne tik estetines, bet ir funkcines problemas. Pacientai vis daugiau dėmesio skiria savo burnos ertmės sveikatai, ir ortodontinis gydymas breketais daugumai yra tapęs įvaizdžio dalimi.
Tad ką daryti tiems, kurie trokšta tiesių dantų, geros kramtomosios funkcijos, bet negali ryžtis klijuoti ant dantų breketų? Šiuolaikinė breketų rūšių pasiūla yra tokia didelė, kad išeitis visada yra. Tai – breketų sistemos, klijuojamos vidiniame dantų paviršiuje (vadinami liežuviniai breketai). Liežuviniai breketai, nors ir metaliniai, iš išorės yra absoliučiai nematomi, todėl jie turi pranašumą prieš įvairiausius estetinius (plastiko, keramikos, safyro) breketus, klijuojamus priekiniame dantų paviršiuje. Liežuviniai breketai tinka beveik visoms sąkandžio problemoms koreguoti, bet dėl didesnės gydymo kainos juos paprastai renkasi suaugę pacientai.
Liežuvinių breketų dėka ortodontinis gydymas gali būti absoliučiai nematomas!